دانلود بازی پلی استیشن ۱ – بازی Playstation 1 – بازی ps1
دسته‌بندی نشده

شائوکان – مورتال کمبت

شائو کان (به انگلیسی: Shao Kahn) یکی از شخصیت‌های ساختگی سری بازی‌های ویدئویی مورتال کامبت است که برای اولین بار در قسمت دوم این مجموعه در سال ۱۹۹۳، به عنوان غول آخر معرفی شد. او به عنوان شخصیت منفی اصلی سری بازی مورتال کامبت به شمار می‌رود. شائو کان جنگاوری عظیم‌الجثه و بی‌رحم است که امپراتور سرزمینی عرفانی به نام آوت‌ورلد به حساب می‌آید. او پس از به قدرت رسیدن در آوت‌ورلد، سرزمین را از چنگ خانوادهٔ کیتانا درآورده و ملکه سیندل را به عنوان همسر خود برگزید. اما پس از مدتی سیندل خودکشی نمود، و قرن‌ها بعد دوباره متولد شد.
با داشتن قدرتی خداگونه و آگاهی از جادوی سیاه، همه از او هراس داشتند و هدف اصلی او تسخیر تمامی سرزمین‌های واقع در دنیای خیالی مورتال کامبت و ادغام آن‌ها با آوت‌ورلد بود.

نام واقعی: Shao Kahn

سن: نامعلوم ( بالای ۱۰۰۰۰ سال)

قد: ۲متر و ۱۸ سانتی متر

وزن: ۱۸۱.۱ کیلوگرم

مقام: امپراتور

زادگاه: دنیای خارج

سکونت: دنیای خارج

نژاد: اوتولدر

متحدین:

Sindel (new timeline)

Baraka

Reiko

Rain

Goro

Kintaro

Sheeva

Motaro

Shang Tsung

Shinnok

Mileena

Reptile

Daegon

Sektor

Quan Chi

Noob Saibot

Tanya

Kano

Skarlet

Kabal

Jarek

دشمنان:

Sindel (old timeline)

Raiden

Liu Kang

Kung Lao

Kitana

Sub Zero

Onaga

Jade

Khameleon

Taven

Scorpion

Kai

Ermac

Stryker

Bo’ Rai Cho

Nightwolf

Johnny Cage

Sonya Blade

Jax

Li Mei

Cyrax

Nitara

Kenshi

Smoke

Fujin

Kabal

سلاح ها:

Wrath Hammer (All appearances)

سبک های مبارزه:

Tai Tzu (MK:D, MK:A)

Lui He (MK:D)

دسته:

اهریمن

ظهور:

Mortal Kombat II (boss)

Mortal Kombat 3 (boss)

Ultimate Mortal Kombat 3 (boss)

Mortal Kombat Trilogy (boss)

Mortal Kombat Advance (boss)

MK: Deadly Alliance (cameo)

MK: Deception (GameCube exclusive)

MK: Unchained

MK: Shaolin Monks (boss)

MK: Armageddon

Ultimate Mortal Kombat (boss)

MK vs DC Universe (boss and playable) Mortal Kombat (2011) (boss

طراح:

Brian Glynn (MKII, MK3, UMK3, MKT)

Steve Ritchie (voice) (MKII, MK3, UMK3, MKT)

Frank Welker (voice) (first movie)

Brian Thompson (second movie)

John Vernon and Michael Des Barres (DotR)

Jeffrey Meek (MK Conquest)

Aleks Paunovic (MKL)

Patrick Seitz (MKvsDCU) Bob Carter (MK 2011)

شائوکان یکی از کاراکتر های سری بازی های مبارزه مرگبار هست که در نسخه دوم این سری بازی ها به عنوان رئیس وارد بازی گردید. ولی تا نسخه تریلوژی قابل بازی نبود

درباره شائوکان:

شائوکان یه جنگجوی آسیایی غول پیکر بود که به دلیل داشتن توانایی خدا گونه اش رقیب سرسختی برای ریدن، خدای رعد محسوب می شد. او همچنین به سنگ دلی ، جانور خویی و بی رحمی در مبارزات شناخته شده بود. قدرت زیاد شائوکان و هوش زیاد او این تصور رو به اون داده بود تا خودش رو به عنوان تنها فرمانروای یکه تاز قلمداد کنه. او شبیه جادوگر زیر دستش شنگ سانگ (Shang Tsung) دارای قدرت تسخیر ارواح رو داشت.

شاید بزرگترین نقطه قوت او ، سرسختی در رسیدن به اهدافش و سازماندهی هدف هایش و از طرفی بزرگتری نقطه ضعف او تکبر و اعتماد به نفس بیش از حد او هست. شائوکان نژاد بشر رو حقیر می شمرد؛ بنابراین چندین بار تصمیم گرفت تا بر قلمرو زمین حکمرانی کنه.

خط داستانی:

شائوکان سابقا به عنوان مشاور به اوناگا (Onaga) خدمت می کرد. اوناگا که لقب اون دراگون کینگ بود؛ به عنوان آخرین حکمران دنیای خارج (Outworld)، فرمانروایی می کرد. امپراطوری اوناگا بین قلمروهای دیگه ، اونقدر نیرومند شده بود که او به دنبال راهی می گشت تا فناناپذیر بشه. قبل از این که این هدف تحقق پیدا کنه؛ شائوکان در اقدامی اوناگا رو مسموم کرد و امپراطوری رو بدست گرفت و با هدایت ارتش باقی مانده از سلسله امپراطوری ، برخی از اهداف اوناگا رو دنبال کرد. هدف شائوکان این بود که از طریق یورش یا سری مسابقه مبارزات مرگبار، قلمروهای ضعیف تر دیگه رو تحت تسلط دنیای خارج دربیاره. از جمله تصرف های نظامی او این بود که قلمرو ادنیا (Edenia) با دنیای خارج ادغام شد. پس از پیروزی جنگجویان شائوکان در مبارزات مرگبار، او به این قلمرو حمله کرد و در میدان نبرد شاه جراد ( King Jerrod) رو کشت و ملکه سیندل (Sindel) رو به همسری برگزید و دخترش، شاهزاده کیتانا (Kitana) رو مانند دختر خودش ، بزرگ کرد.. او کیتانا رو آموزش داد تا به عنوان محافظ شخصی و یه ادمکش ، بهش خدمت کنه.

از بد شانسی شائوکان، مکله سیندل به دلیل اتفاقات افتاده؛ خودکشی کرد اما شائوکان روح اونو در دنیای خارج نگه داشت تا از رفتن به زندگی پس از مرگ ، جلوگیری بشه. برای شائوکان خوشایند نبود که بذاره به این راحتی ملکه مورد علاقه اش نابود بشه

سال ها بعد شائوکان قلمروی زمین رو هدف بعدی خودش قرار داد. او شنگ سانگ و گورو (Goro) رو فرستاد تا این قلمرو مورد یورش قرار بگیره و حادثه ای رخ داد که باعث شد گورو به عنوان قهرمان شناخته بشه. این رویداد زمانی اتفاق افتاد که گورو، کنگ لائوی بزرگ ( جد کنگ لائوی فعلی) رو شکست داد و دوره قهرمانی ۵۰۰ ساله اونا رو از بین برد. شنگ سانگ مستقیما بر این مبارزات نظارت داشت تا اینکه در مسابقه دهم مبارزه مرگبار، او و گورو به دست یکی از راهب های شائولین، یعنی لو کنگ ( Liu Kang) شکست خوردند.

شنگ سانگ به شائوکان التماس کرد تا زندگیش رو به او ببخشه سپس طرحی ریخت تا با نیرنگ جنگچویان منتخب زمین رو در سری دوم مبارزه مرگبار، به دنیای خارج بکشونه ( نویسنده: من جای شائوکان بودم می دادم این شنگ سانگ رو باهاش آبگوشت درست کنن!!). با اسیر گرفتن کینو ( Kano) و سونیا بلید (Sonya Blade) به عنوان طعمه و فرستادن باراکا (Baraka) و زیر دستانش به منظور تخریب و نابود سازی راهب های شائولین؛ شائوکان منتظر جنگجویان زمینی ماند تا اونا رو در دام بندازه. با وجود قدرت زیاد او، لو کنگ وارد میدان شد و شائوکان رو شکست داد پس از این شکست وی نیروهای زیر دستش رو فراخوند تا جنگجویان زمینی رو نابود کنه؛ بنابراین جنگجویان زمینی بلافاصله به قلمرو زمین برگشتند تا از این حمله مصون بمانند.

دراین زمان، شنگ سانگ قادر بود تا در قلمرو زمین ، ملکه سیندل رو احیا کنه و به دنبال اون ، شائوکان به همسر دلخواه خودش می رسید (نویسنده: ای بابا! ملکه ملت رو به بازی می گیرن!! خجالت داره!). بار دیگه امپراطور ، شنگ سانگ رو رهسپار قلمرو زمین کرد تا اون رو جزء دنیای خارج کنه. تقریبا تمامی موجودات زنده ، روحشون از بدنشون جدا گردید و از ان شائوکان شد. در آخرین روز خود شائوکان شخصا ظاهر شد و گروه براندازی خودش رو فرستاد تا آخرین بازمانده های زمین رو نابود کنه. اما لرد ریدن از اونا حفاظت کرده بود. این وظیفه بازمانده ها بود تا سعی کنن جلوی شائوکان رو بگیرن و وضعیت زمین رو به حالت طبیعی خودش بازگردونند. در نبرد نهایی کان با کنگ لائو (Kung Lao) یکی دیگر از راهب های شائولین و نواده کنگ لائو بزرگ روبرو شد؛ اما با پرتاب جادوی قدرت مند او، کنگ لائو نزدیک بود که کشته بشه ؛ بنابراین این دوباره لو کنگ بود که شائوکان رو شکست داد. پس از این شکست کان نیروهای براندازی خود رو فراخوند و به طرف دنیای خارج عقب نشینی کرد. با این کار ادغام قلمرو زمین متوقف شد و به وضعیت عادی خود بازگشت. موضوع بدتر واسه شائوکان این بود که تعدادی از افراد وفادار شائوکان تو زرد از آب در اومدند که به دنبال این موضوع کیتانا قادر شد که مادرش رو کنار خودش برگردونه و قلمرو ادنیا رو دوباره به عنوان به قلمرو مستقل احیا کنه.

حالا امپراطور بسیار ضعیف شده بود و در جریان حمله شیناک (Shinnok) علیه خدایان ، برای چندین سال ناپدید گشت. ضمنا قلمرو ادنیا که در آرامش به سر می برد؛ قرار داد صلح با شوکان ها (Shokan) که شائوکان همیشه به طور چشمگیری بر اونا تکیه کرده بود؛ امضا کردند. طوری که شوکان ها آماده بودند تا به دنیای خارج حمله کنن. با درایت و هوش فرمانده جدید ارتش کان یعنی کینو و فعالیت های مخفی همکار ادم کشش، نوب سایبات (Noob-Saibot) (کسی که گورو رو شکست داد.) ارتش ادنیا شکست خورد و شائوکان بخشی از قدرت خودش رو باریابی کرد. همزمان با این امر اتحاد مرگبار دو جادوگر، شنگ سانگ و کوان چی (Quan Chi) صورت گرفت. این دو وارد اتاق سلطنتی کان شدند وسوگند دروغ برای وفاداری به کان خوردند. اون ها گارد های شائوکان و ظاهرا خود شائوکان رو نابود کردند. البته بعد ها معلوم شد که فرد کشته شده خود کان نبوده بلکه بدل وی به قتل رسیده. (به عبارتی کوان چی و شنگ سانگ رو دست خوردند!)

شائوکان واقعی کمی بعد رویروی گورو مفلوک ظاهر شد و با قدرت کمی که از وی باقی مانده بود؛ گورو رو احیا کرد؛ بنابراین گورو و دیگر شوکان ها دوباره به عنوان متحد به شائوکان پیوستند. سال ها بعد و طی واقعه آرماگدون، شائوکان دوباره امپراطور دنیای خارج گشت ؛ هرچند ملینا (Mileena) و شنگ سانگ نیرنگی ترتیب داده بودند تا این امر واقع نشه. بعد ها شائوکان با کوان چی ، شنگ سانگ و اوناگا متحد شد تا بلیز (Blaze) رو شکست بده و قدرت خداگونه وی رو تصرف کنه. کمی بعد کان خودش رو در حال مبارزه با متحدان خودش دید او حمله ای ناموفق به شنگ سانگ کرد و بلافاصه توسط اوناگا ربوده شد؛ اما او به طریقی خودش رو از دست اوناگا نجات داد. کمی بعد کان خودش و ریدن رو به عنوان آخرین بازمانده های واقعه آرماگدون یافت.

حوادث Mortal Kombat vs. Dc Universe:

برای اولین بار شائوکان توسط ریدن شکست خورد و حقیر واقع شد. ریدن مقابل امپراطور قرار گرفت و ظاهرا وی رو کشت؛ اما شائوکان نابود نشد؛ بلکه او با دارک سید (Dark Seid) ترکیب شد و موجودی به نام دارک کان (Dark Kahn) شکل گرفت. سوپرمن به همراه ریدن دارک کان رو شکست دادند. با این شکست. شائوکان در اتاق مخصوص دارک سید بیدار گشت درحالی که فاقد قدرت خودش بود. اما بعد ها قدرت وی برگشت و او هدف خودش یعنی سلطه بر دیگر قلمروها رو ادامه داد.

برخی از نکات جزئی:

– شائوکان هیچ وقت بدون ماسک دیده نشد؛ اما در سری بازی” مبارزات مرگبار: راهب های شائولین” پس از پرتاب چکشش به سمت بازیکن و برگرداندن توسط وی، به سر شائوکان اثابت می کنه و باعث می شه که ماسکش به زمین بیفته.

– در سری دوم بازی مبارزات مرگبار، کاراکتر شائوکان به صورت دیجیتالی ریسایز شده ؛ به عبارتی بازیکن نقش شائوکان در این بازی واقعا غول پیکر نیست بلکه اندازه نرمالی داره؛ اما با تکنینک های کامپیوتر اندازه وی رو غول پیکر طراحی کردند.

– با اینکه در برخی از سری بازی های مبارزات مرگبار حضور نداره؛ اما صدای شائوکان در بازی هنگام مبارزه هست. که کلمات معروف “Exellent”، “Well done”، “Superb” و… به خوبی برای بازیکنان مبارزات مرگبار آشناست. جالب این جاست که در بازی Unreal Championship2: The Liandri Conflic صدای اون به خوبی میان مبارزات شنیده می شه.

– طراحی ماسک اسکلتی شائوکان ، از کلاه خود سامورایی های ژاپن سر چشمه گرفته شد.

مطالب مرتبط

موتارو – مورتال کمبت

PlayStationOne

اسموک – مورتال کمبت

PlayStationOne

کنشی – مورتال کمبت

PlayStationOne

نظر بگذارید